شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک شده و از بروزسانی مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد کنید:

تابلوی «سالواتور موندی» یا «منجی جهان» داوینچی که اخیرا با قیمت ۴۵۰ میلیون دلار رکورد حراجی را شکسته، توسط محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی خریداری شده است!  

سه اثر از مجموعه ۹جلدی قصه‌های شیرین ایرانی بزودی توسط سوره مهر به چاپ دوم خواهند رسید.  «کلیه و دمنه»؛ «مثنوی معنوی» و «گلستان سعدی» که توسط نویسندگانی چون: مژگان شیخی، حسین فتاحی و فرهاد حسن‌زاده بازنویسی شده اند توسط سوره مهر با چاپ مجدد خواهند رسید. حسین فتاحی دبیر این مجموعه درباره این آثار […]

چرا ولیعهد عربستان ۴۵۰ میلیون دلار خرج تابلوی «مسیح» داوینچی کرد؟

تابلوی «سالواتور موندی» یا «منجی جهان» داوینچی که اخیرا با قیمت ۴۵۰ میلیون دلار رکورد حراجی را شکسته، توسط محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی خریداری شده است!

 

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از نیوزویک، این اثر که به سفارش لویی دوازدهم بیش از ۵۰۰ سال قبل کشیده شده، چهره‌نگاری حضرت مسیح(ع) است که در جریان حراج کریستی در نیویورک به قیمت ۴۵۰,۳ میلیون دلار به فروش رسید. رقمی که بیش از دو برابر رکورد قبلی متعلق به یکی از آثار «پابلو پیکاسو» نقاش اسپانیایی بود.

بهای تابلوی «ناجی جهان» پیش از فروش ۱۰۰ میلیون دلار تخمین زده شده بود.

تابلوی «سالواتور موندی» یا «منجی جهان» داوینچی که اخیرا با قیمت ۴۵۰ میلیون دلار رکورد حراجی را شکسته توسط محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی خریداری شده است.

 

 

هویت خریدار این اثر که از راه دور و با تلفن در حراج شرکت کرده بود، اعلام نشد. دست‌کم ۶خریدار به مدت ۲۰ دقیقه در حراج این اثر لئوناردو داوینچی شرکت کردند. برخی رسانه‌ها خریدار این نقاشی را «دیمیتری ریبولوولف» میلیارد روسی معرفی کرده‌اند. او در سال ۲۰۱۳ در یک حراج خصوصی بیش از ۱۲۷ میلیون دلار پرداخت کرده بود.

طی هفته گذشته گمانه‌زنی‌ها برای شناسایی هویت خریدار این تابلو و نگرانی از اعتبار خریدار و نوع نگهداری این اثر هنری به سمت پادشاهی عربستان هدایت شد. گزارش‌ها بر اساس منابع اطلاعاتی آمریکا حاکی از این است که «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان مالک جدید این تابلو است که از طریق پسر عمویش «شاهزاده بدر» به عنوان شخص واسطه در حراجی کریستی خریداری کرده است.

سفارت عربستان در واشنگتن پس از این موضوع بیانیه‌ای در سایت رسمی خود منتشر کرده و این ادعا را رد کرده و مالکیت آن را به سازمان فرهنگ و گردشگری ابوظبی منتسب کرده است.

هرچند بسیاری سوالات در مورد ماهیت خرید و هویت خریدار باقی می‌ماند اما یک موضوع واضح است که به زودی این تابلو در شعبه ابوظبی موزه لوور به نمایش درخواهد آمد.

ولیعهد سعودی خریدار و مالک تابلوی «مسیح» با صرف هزینه ۴۵۰ میلیون دلاری می‌خواهد نشان دهد همچون پیامبر مسلمانان، برای مسیحیت احترام قائل است، همانطور که حضرت محمد(ص) تمام بت‌های داخل کعبه را از بین برد، بجز مجسمه عیسی مسیح(ع).

امروزه تصاویر عیسی مسیح را می‌توان در دنیای اسلام وجود دارد. به عنوان نمونه گردشگرهای خارجی چنانچه به ایران سفر کنند، تصاویر و مکان‌های مربوط به مسیحیت را خواهند دید که شهرداری تهران این کارها را با هدف احترام به اقلیت مسیحی داخل و نیز مسیحیان جهان انجام داده است. اما اقدام بن سلمان و صرف اینچنین هزینه‌ای، کارایی مورد نظر را برایش نخواهد داشت.

روزنامه‌نگاران آمریکایی از خرید این تابلو بوسیله بن سلمان و رفتن این تابلوی مسیح به جاییکه اکثریت مسلمان هستند، ناراضی‌اند. بسیاری ابراز داشته‌اند که در دین اسلام ترسیم شمایل هرکدام از پیامبران ممنوع است و چرا با این حال ولیعهد یکی از بزرگ‌ترین کشورهای اسلامی تابلوی مسیح را خریداری کرده است؟

تخمین زده می‌شود تابلوی مرمت شده «ناجی جهان» حدود سال ۱۵۰۰ میلادی توسط لئوناردو داوینچی نقاشی شد. پس از آن این اثر مدتی در مجموعه خصوصی چارلز اول، پادشاه بریتانیا نگهداری شده بود. این تابلو در سال ۱۷۶۳ بار دیگر به حراج گذاشته شد و از سرنوشت آن تا سال ۱۹۰۰ اطلاعی در دست نیست. در سال ۱۹۵۸ این نقاشی که هنوز به ارزش و اصالتش پی برده نشده بود، به بهای فقط ۴۵ پوند توسط یک مجموعه‌دار آمریکایی خریداری شد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.